Békés, egy hagyományait megőrző, a mai kor életfeltételeit kisebb középvárosi szinten kielégítő, jellegzetes alföldi település.
1949-ben Békésen nyílt meg az ország első vidéki művelődési otthona, a város máig legszebb középületében, amely Benedicty József tervei alapján 1885-ben épült, Kaszinó céljára. Az 1978-as földrengés okozta károk felmérésekor kiderült, hogy az épület nagytermi rendezvények megtartására a továbbiakban nem alkalmas. Ez után 13 évnek kellett eltelnie, hogy Békés városnak ismét legyen művelődési központja. 1991-ben elkészült Bodonyi Csaba építész tervei alapján, a 420 férőhelyes színházterem, egy kamaraterem, klubszoba, két tanfolyami terem és kiszolgáló helyiségek. A több éves “vándorlás” után e szép új épületben folytattuk tevékenységünket.
A nyári időszakban két hetes nagy rendezvény, zenei fesztivál megrendezése az intézmény tevékenységének kiemelkedő eseménye. Ez a Békés-tarhosi Zenei Napokat jelenti hangversenyekkel, zenei kurzusokkal, kiegészítő rendezvényekkel. Minden év szeptemberének második hétvégéjén rendezi meg a város “Madzagfalvi Napok”-at, amelynek szintén egyik fő szervezője a kulturális központ. Ez a kétnapos nagyrendezvény hagyományteremtő szándékkal indult el. A szabadtéri színpadon nonstop programmal igyekszünk kielégíteni a városlakók, illetve az idelátogatók igényeit. A két nap folyamán fellépési lehetőséget biztosítunk a helyi és kistérségi amatőr művészeti csoportok számára.
Mivel önkormányzati intézményként működünk, így a legfőbb támogatónk a Békés Városi Önkormányzat. Célunk a kulturális központ tevékenységét minél szélesebb közönség előtt bemutatni, a kultúra terjesztésének közvetítő közegeként funkcionálni. Fontos számunkra a civil szervezetekkel való együttműködés, így kapcsolatban állunk a város számos egyesületével.
Jelenlegi intézményünk Békés Város Önkormányzata a 388/2011 (XII.1.) számú határozatával jött létre. A Békés Városi Kecskeméti Gábor Kulturális, Sport és Turisztikai Központ egy intézménybe integrálja a kultúra, sport és turizmus szakmai területeket.
A Kecskeméti Gábor Kulturális Központ intézményegységei:
- kulturális központ
- Sportcsarnok
- Sportpálya
A kulturális intézményben évente kétezer körüli esemény valósul meg, a látogatói létszám minden évben százezer fő körül alakul. A teljes intézmény átlagos éves látogatóforgalma 200-220 ezer fő.
Intézményünk három alkalommal nyerte el a Minősített Közművelődési Intézmény kitüntető címet. Először 2012-ben, majd 2015-ben és 2018-ban. Első alkalommal két szakmai területen lettünk minősítettek, a képzésszervezés, rendezvényszervezés területén. Másodszor összesen hat szakmai területen nyertük el a címet, ezek: információs tevékenység, ismeretterjesztés, képzés, rendezvények szervezése, közművelődési szakmai tanácsadás és szolgáltatás, tábor. Harmadízben ismeretterjesztés, kiállítások rendezése, művelődő közösségek, rendezvényszervezés, táborok és származtatott szolgáltatások kategóriában érdemeltünk ki a címet.
2022. január 1-jétől intézményünk új formában, nonprofit korlátolt felelősségű társaságként folytatja működését. A korábbi Kecskeméti Gábor Kulturális Központhoz csatlakozott a Püski Sándor Könyvtár, valamint a Jantyik Mátyás Múzeum, és így a Városi Sportcsarnokkal és sportpályával együtt Békés Városi Kulturális Központ, Könyvtár, Múzeum és Sport Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság néven működik.