Ma minden lehetőségünk adott arra, hogy rendelkezésünkre álljanak a minőségi élethez szükséges javak. Mégis hiányt szenvedünk, mert nem ismerjük a rendelkezésre álló erőforrásainkat. Nem tudjuk, hogyan férhetünk hozzájuk, hogyan használhatjuk ezeket.
Szakmai napunk fókuszában a helyi értékekkel való gazdálkodás áll. Mindez annak érdekében, hogy meglássuk lehetőségeinket és mindannyiunk érdekében fel tudjuk használni azokat.
Helyszín: Kecskeméti Gábor Kulturális Központ, Békés, Jantyik Mátyás u. 23-25.
Időpont: 2017. február 11. szombat
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Program
9:00 – 10:00
Regisztráció
10:00 – 10:40
A szakmai napot megnyitja Izsó Gábor, Békés város polgármestere
10:10 – 10:50
Helyi értékek farsangja, avagy februári beszélgetés a helyi fejlesztésekről
Előadó: Kükedi Zsolt, helyi gazdaság- és közösségfejlesztési szakértő
10:50 – 11:30
Közösségi vállalkozás – JÓT-JÓL
Előadó: Vágvölgyi Gusztáv, szervezetfejlesztő szakember
11:30 – 12:10
Helyi érték – helyi termék; tippek, trükkök, megvalósítási technikák
Előadó: Szabadkai Andrea, piacépítési, kistermelői érdekképviseleti szakértő
12:10 – 12:30
Kérdések, válaszok
14:00 – 22:00
Békési Farsangi Forgatag
Rövid összefoglalók az előadásokról
Kükedi Zsolt
Helyi értékek farsangja, avagy februári fecsegés a helyi fejlesztésekről
Itt a farsang, áll a bál! A téltemetés-tavaszvárás keretében tobzódunk a helyi értékekben, a helyi gazdaság fejlesztésének megvalósított csillogó ötleteiben. De vajon tényleg van ok a fesztiváli hangulatra? Annak ellenére, hogy itt a karnevál, sokan már most böjtölnek, hisz nem jut elég az asztalra. Szegénység és gazdagság egyszerre jelen van életünkben és akár közvetlenül egymás mellett megjelenik: egy-egy álarc mögött komoly nélkülözés lehet. Hogyan vesszük észre ezt a gazdagságot, hogyan készítünk ebből gazdaságot? Hogyan vesszük észre a szegénységet, hozzáállásunkban viszünk-e bele emberséget? Az előbbiből tudunk-e magunk is értéket, boldogságot teremteni, az utóbbit pedig képesek leszünk-e enyhíteni?
Az előadás végig veszi a magyar ember életében alapvető területeken (élelem, energia, a közösség építése, stb.) fellelhető hazai értékteremtő helyi gazdaságfejlesztési mintaadó gyakorlatokat és hogy a farsang után következő böjti időszakot önszántunkból tudjuk felvállalni, ne pedig kényszerből, arra ösztönöz, hogy ebben a zajos forgatagban lássuk meg, hogyan lehetünk magunk is értékteremtőek.
Vágvölgyi Gusztáv
Közösségi vállalkozás JÓT – JÓL
Az előadás során bemutatásra kerül a közösségi vállalkozás, mint szervezeti modellt. Az egyértelmű trend a világunkban, hogy a helyi értékek felértékelődnek.
Az még nem annyira egyértelmű, hogy erre lehet megélhetést biztosító vállalkozást is alapozni. Mindezt úgy, hogy ezek a helyi, közösségi értékek nem elvesznek, hanem gazdagodnak általa. A közösségi vállalkozás az a szervezeti modell, ami a közösségi minőséget használja erőforrásként ahhoz, hogy hatékony, rentábilis vállalkozás jöjjön létre. Az előadásban bemutatásra kerül a szervezeti modellnek a lényege, és az, hogy hogyan lehet elindulni ebbe az irányba.
Szabadkai Andrea
Helyi érték – helyi termék; tippek, trükkök, megvalósítási technikák
Az előadás során szó esik a háztáji felesleg értékesítésről a községi vagy iskolai rendezvényen a ételkínálásról, és a ksitermelő, falusi vendégasztal szolgáltatói szabályokról – gyakorlati megközelítésben.